artykuł nr 1

Statut

Statut Zespołu Placówek Oświatowych w Klimontowie

I. PODSTAWOWE INFORMACJE O ZESPOLE

§1.

  1. Zespół Placówek Oświatowych w Klimontowie, zwany dalej „Zespołem” jest jednostką budżetową Gminy Klimontów, w skład którego wchodzą:
    1. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jerzego Ossolińskiego w Klimontowie
    2. Liceum Ogólnokształcące im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Klimontowie.
  2. Siedziba Zespołu mieści się w budynku przy ul. Szkolnej 1, 27 - 640 Klimontów.
  3. Organem prowadzącym Zespół jest Gmina Klimontów z siedzibą ul. Zysmana 1, 27-640 Klimontów.
  4. Organem sprawującym nadzór pedagogiczny jest Świętokrzyski Kurator Oświaty.
  5. Ustalona nazwa Zespołu jest używana w pełnej nazwie na tablicach urzędowych oraz na pieczęciach. Zespół możne używać skrótu „ZPO w Klimontowie”.
  6. Tablice urzędowe i pieczęcie poszczególnych szkół zawierają ich pełne nazwy:
    1. Zespół Placówek Oświatowych Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jerzego Ossolińskiego w Klimontowie,
    2. Zespół Placówek Oświatowych Liceum Ogólnokształcące im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Klimontowie, z tym, że pieczęć urzędowa szkół nie zawiera nazwy Zespołu.

§2.

  1. Struktura organizacyjna Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jerzego Ossolińskiego w Klimontowie obejmuje klasy I do VIII.
  2. Struktura organizacyjna Liceum Ogólnokształcącego im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Klimontowie obejmuje klasy I do IV po ośmioletniej szkole podstawowej.
  3. Organizację, szczegółowe cele i zadania Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jerzego Ossolińskiego w Klimontowie i Liceum Ogólnokształcącego im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Klimontowie, a także nauczycieli i innych pracowników placówek oraz prawa i obowiązki uczniów określają ich statuty.

II. CELE I ZADANIA ZESPOŁU

§3.

  1. Zespół realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, przepisach wydanych na jej podstawie oraz innych obowiązujących aktów prawnych.
  2. Zespół może realizować programy wychowawcze i profilaktyczne wspólne dla szkół wchodzących w jego skład.

III. ORGANY ZESPOŁU

§4.

  1. Organem Zespołu jest Dyrektor.
  2. Połączenie szkół w Zespół nie narusza odrębności organów poszczególnych szkół.
  3. Kompetencje poszczególnych organów szkół określają statuty szkół.
  4. Organy szkół i dyrektor Zespołu w wykonywaniu swoich zadań współpracują ze sobą, w szczególności na bieżąco wymieniają się informacjami w podejmowanych i planowanych działaniach.
  5. Organy, o których mowa w ust. 4 współpracują ze sobą w następujących zadaniach:
    1. planowaniu rozwoju Zespołu,
    2. rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych,
    3. organizowaniu uroczystości, imprez, konkursów i zawodów,
    4. opracowywaniu dokumentów regulujących pracę Zespołu.

§5.

  1. Dyrektor organizuje pracę Zespołu, a w szczególności:
    1. kieruje bieżącą działalnością dydaktyczno-wychowawczą i opiekuńczą Zespołu,
    2. sprawuje nadzór pedagogiczny,
    3. umożliwia nauczycielom udział w różnych formach doskonalenia zawodowego zgodnie z planem rozwoju zawodowego i potrzebami Zespołu,
    4. przewodniczy kolegialnym (wspólnym) posiedzeniom Rad Pedagogicznych poszczególnych szkół, a także realizuje uchwały podjęte w ramach ich kompetencji, gospodaruje środkami przewidzianymi w planie finansowym Zespołu,
    5. opracowuje arkusze organizacyjne Zespołu i prowadzi dokumentację pedagogiczną w sposób określony odrębnymi przepisami,
    6. dba o powierzone mienie,
    7. reprezentuje Zespół na zewnątrz,
    8. wykonuje inne zadania wynikające z przepisów szczególnych.
  2. Dyrektor przedstawia na kolegialnym posiedzeniu Rad Pedagogicznych poszczególnych szkół, nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym, ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego i inne informacje o działalności Zespołu.
  3. Dyrektor, jako kierownik zakładu pracy, w szczególności decyduje o sprawach:
    1. zatrudniania i zwalniania nauczycieli,
    2. przyznawania nagród i wymierzania kar porządkowych nauczycielom i innym pracownikom Zespołu,
    3. występowania z wnioskiem po zasięgnięciu opinii rad pedagogicznych w sprawach nagród, odznaczeń i innych wyróżnień dla nauczycieli oraz pozostałych pracowników Zespołu.
  4. Dyrektor w wykonywaniu swoich zadań współpracuje z Radami Pedagogicznymi, Radami Rodziców i Samorządem Uczniowskim.
  5. W przypadku nieobecności Dyrektora zastępuje go Wicedyrektor.

§6.

Rady Pedagogiczne poszczególnych szkół mogą pracować na kolegialnych wspólnych posiedzeniach i działają na podstawie regulaminu.

§7.

  1. Organy szkół wchodzące w skład Zespołu mają możliwość swobodnego działania i podejmowania decyzji w granicach swoich kompetencji określonymi przepisami prawa i statutami.
  2. Wymiana informacji pomiędzy organami szkół wchodzącymi w skład Zespołu o podejmowanych i planowanych działaniach lub decyzjach odbywa się:
    1. na wspólnych posiedzeniach Rad Pedagogicznych,
    2. na wspólnych posiedzeniach Rad Rodziców,
    3. na wspólnych posiedzeniach Samorządów Uczniowskich.
  3. Spory i konflikty pomiędzy organami szkół rozstrzyga komisja rozjemcza powołana każdorazowo przez Dyrektora w celu wypracowania dobrego rozwiązania.
  4. W skład komisji, o której mowa w ust. 3 wchodzą:
    1. Dyrektor,
    2. Wicedyrektor,
    3. przedstawiciel każdego organu będącego stroną sporną.
  5. Spory między stronami rozpatrywane są w następującej kolejności:
    1. uczeń - uczeń: konflikt rozstrzyga wychowawca, a w przypadku, gdy uczniowie nie należą do tego samego oddziału wychowawcy uczniów z pedagogiem szkolnym; organem odwoławczym od rozstrzygnięcia wydanego przez wychowawcę jest Dyrektor,
    2. uczeń - nauczyciel: konflikt rozstrzyga wychowawca; organem odwoławczym od rozstrzygnięcia wydanego przez wychowawcę jest Dyrektor,
    3. uczeń - wychowawca: konflikt rozstrzyga Dyrektor; organem odwoławczym od rozstrzygnięcia wydanego przez Dyrektora jest Burmistrz Miasta i Gminy Klimontów,
    4. uczeń - dyrektor: konflikt rozstrzyga Burmistrz Miasta i Gminy Klimontów; od wydanego w sprawie rozstrzygnięcia odwołanie nie przysługuje,
    5. oddział - nauczyciel: konflikt rozstrzyga Dyrektor; organem odwoławczym od rozstrzygnięcia Dyrektora jest Burmistrz Miasta i Gminy Klimontów,
    6. oddział - wychowawca: konflikt rozstrzyga Dyrektor; organem odwoławczym od rozstrzygnięcia wydanego przez Dyrektora jest Burmistrz Miasta i Gminy Klimontów,
    7. nauczyciel - nauczyciel: konflikt rozstrzyga Dyrektor; organem odwoławczym od rozstrzygnięcia wydanego przez Dyrektora jest Burmistrz Miasta i Gminy Klimontów,
    8. nauczyciel - pracownik administracji/obsługi: konflikt rozstrzyga Dyrektor; organem odwoławczym od rozstrzygnięcia wydanego przez Dyrektora jest Burmistrz Miasta i Gminy Klimontów,
    9. nauczyciel - dyrektor: konflikt rozstrzyga Burmistrz Miasta i Gminy Klimontów; od wydanego w sprawie rozstrzygnięcia odwołanie nie przysługuje,
    10. organ szkoły (inny niż dyrektor) - dyrektor: konflikt rozstrzyga Burmistrz Miasta i Gminy Klimontów; od wydanego w sprawie rozstrzygnięcia odwołanie nie przysługuje,
    11. organ szkoły (inny niż dyrektor) - organ szkoły (inny niż dyrektor): konflikt rozstrzyga komisja rozjemcza; organem odwoławczym od rozstrzygnięcia wydanego przez komisję jest Burmistrz Miasta i Gminy.
  6. Rozstrzygnięcia w sprawach spornych powinny zostać podjęte niezwłocznie, nie później niż w terminie trzech dni od zaistnienia sporu. W wyjątkowych sytuacjach termin załatwienia sprawy może być przedłużony do czasu całkowitego wyjaśnienia sprawy, jednak nie dłużnej niż miesiąc od momentu zaistnienia sporu.
  7. Rozstrzygnięcie sporu przez Dyrektora, Burmistrza Miasta i Gminy Klimontów i komisję rozjemczą następuje w formie pisemnej.
  8. Odwołanie od wydanego rozstrzygnięcia wnosi się w terminie trzech dnia od dnia jego otrzymania, w formie pisemnej, za pośrednictwem podmiotu, który je wydał. Złożone odwołanie przekazuje się niezwłocznie organowi odwoławczemu.
  9. Organ odwoławczy inny niż Burmistrz Miasta i Gminy Klimontów, rozpatruje odwołanie niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie pięciu dni od dnia wniesienia odwołania. W wyjątkowych przypadkach termin do podjęcia rozstrzygnięcia w sprawie może zostać przedłużony do czasu niezbędnego na rozpatrzenie sprawy, nie dłużej jednak niż miesiąc od momentu zaistnienia sporu. Rozstrzygnięcie organ odwoławczy wydaje w formie pisemnej.
  10. Rozstrzyganie sporów winno odbywać się w formie wzajemnej wymiany poglądów, dialogu i na zasadzie poszanowania stron.
  11. W przypadku, gdy stroną konfliktu jest uczeń dopuszcza się możliwość udziału w negocjacjach rodziców lub prawnych opiekunów.

IV. ORGANIZACJA PRACY ZESPOŁU

§8.

Terminy rozpoczęcia i kończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, przerw świątecznych i ferii zimowych i letnich określają przepisy w sprawie organizacji roku szkolnego.

§9.

Szczegółową organizację Zespołu w zakresie nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji, opracowany przez Dyrektora.

§10.

  1. W Zespole tworzy się stanowisko Wicedyrektorów.
  2. Zakres kompetencji dla Wicedyrektora określa Dyrektor.
  3. Dyrektor za zgodą organu prowadzącego może tworzyć inne stanowiska kierownicze.

§11.

  1. Dla uczniów, którzy muszą przebywać w szkole ze względu na czas pracy rodziców, poza godzinami zajęć lekcyjnych jest zorganizowana świetlica szkolna.
  2. Do korzystania ze świetlicy uprawnieni są uczniowie wszystkich klas, a czas pracy świetlicy określa corocznie Dyrektor, uwzględniając możliwości organizacyjne, posiadane środki finansowe oraz potrzeby uczniów.

V. PRACOWNICY ZESPOŁU

§12.

  1. W Zespole zatrudnia się:
    1. pracowników pedagogicznych, wychowawców, bibliotekarzy, pedagogów, logopedę, doradcę zawodowego i innych niezbędnych specjalistów,
    2. pracowników administracyjnych, ekonomicznych i pracowników obsługi.
  2. Zasady zatrudniania nauczycieli i innych pracowników, o których mowa w ust. 1 określają odrębne przepisy.
  3. Nauczyciel prowadzi pracę dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą oraz jest odpowiedzialny za jakość pracy i bezpieczeństwo powierzonych jego opiece uczniów. Zakres zadań i obowiązków nauczycieli określono w statutach poszczególnych szkół.

VI. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§13.

Zespół może posiadać własny sztandar, godło oraz ceremoniał szkolny.

§14.

  1. Zespół prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.
  2. Zasady prowadzenia przez Zespół gospodarki finansowej i materiałowej określają odrębne przepisy.

§15.

  1. Postanowienia zawarte w statutach szkół obowiązują w zakresie nieuregulowanym odmiennie w niniejszym statucie.
  2. Statut wchodzi w życie z dniem 1 września 2022 r.